Well we made our pizza for lunch yesterday. DH made the dough and I made the sauce and prepared all the toppings. We made two, one had the lot (with all toppings on it) the other one was half tomato and basil toppings and the other half had salami, grilled capsicum and chillies (DH loves chillies). Costs wise, I have estimated:
Dough ~ 55cents
Sauce ~ 30cents
Toppings ~ $1.65 (apart from salami, anchovies & olives and the rest were produce from the garden - grilled eggplant, tomatoes, basils, and chillies).
Cheese ~ $1.00 (I bought the cheese for $4.30 and used less than 1/4 of it)
Both DH and I like our pizza extra thin and not too many toppings, so we didn't really have to use up much. All up the 2 pizzas cost us about $3.50. We had about half of it for lunch.
About 1/2 an hour after lunch my mum stopped by for a visit and had some of the pizza. She like the one with the lot, not so much the one with chillies, a bit too hot for her.
The rest of the pizza we ate just before we went out for dinner for a friend's birthday.
At last night's dinner I only had soup, I was still too full and couldn't even finish it. I did also have a little bit of DH's burger and fries. I thought the burger wasn't that good and DH actually mentioned it this morning that he didn't enjoy it that much. It didn't have sauce and the patty was not very good at all. Oh well, we went there for the company not for the food.
Homemade Pizza was nicer than the Restaurant Burger
March 16th, 2008 at 02:06 am
March 16th, 2008 at 04:04 am 1205640246
March 16th, 2008 at 03:39 pm 1205681972
March 16th, 2008 at 05:56 pm 1205690204
March 17th, 2008 at 12:39 am 1205714392